Zayıflamak isteyenler için maydanoz…

Zayıflamak isteyenler için maydanoz karışımı

Obezite ve yağlanma

Bu gün insanlar için global bir sorun haline gelen sağlıksız beslenme, diğer bir global soruna Obezite’le sonuçlana biliniyor. Bu gün dünyanın çeşitli  yerlerindeki sağlık örgütleri lokal veya global çapda, insanlar arasında, sağlıklı beslenme ve saülıklı beslenmenin önemi için bilinçlendirme amaçlı kampanyalar yürütmektedir. Bu noktada bende bir tıp fakültesi öğrencisi olarak bu amaçla insanlara bir şeyler vermek istedim.

Günümüzde, dünyadaki insanların çoğu hemen obezite ve fazla kilo sorununu yaşamaktadır. Bu sadece yaşam komfoerumuz etkileyen bir sorun değil aynı zamanda sağlıüımız içinde bir risk oluşturyor.

Daha önce beslenme ile ilgili ve vücut kitle indeksimizi kötü yönde etkileyen ve doğru beslenme adına bir kaç yazım oldu. Ancak bu yazımda çoğumuzun her günmutfakda ve ya manavda gördüğü bir yeşil bitkinin kilo kaybındaki öneminde bahs edeceğim.

Çoğu zaman plastik cerrahi, spor ve ağır diyet gibi daha fantastik yöntemlere başvuruyoruz. Oysaki kilo vermenin ilk koşulu düzgün ve sağlıklı beslenmektir.

Bu noktada diyetisyenler dikkatleri , ağırlık kaybının sırrı olarak sunulan maydanoz karışımına çekiyor

Peki nedir bu sır?

Maydanoz içeriğin kimyasal bileşiklerden dolayı kilo vermek için en etkili araçlardan biridir. Antioksidan ve fitokimyasal özellikleriyle sayesinde organizmamızı toksinlerden temizler, aşırı iştah ve aşırı şeker isteğini gidermeye  aynı zamanda forumuzu korumamıza yardımcı olur.

Ayrıca, maydanoz ve limonla beraber kulanıldığında kilo vermede oldukca etkili ve kalıcı olur. Çünki limon, içinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde tam bir  diüretik yani idara söktürürcü ( idrar atılımını kolaylaştıran ve fazlalaştıran) özelliğe sahiptir. Düzenli sindirim sistemi fonksiyonu sağlar ve darbeleri ortadan kaldırır.

Basit dilde desek sinidirim sisteminin düzenli ve mütamdi olarak çalışmasını sağlar ve aynı zamnada şikinliyi ortadan kaldırır.

Bukarışım için nelere ihtiyacımız var var?

  • Bir demet maydanoz
  • Bir bardak su (oda sıcaklığında olması gerekir)
  • Yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Maydanozu iyice yıkadıktan sonra mutfak robotuna koyun, küçük parçalar haline geldiğinde üzerine limon suyunu ilave edin. Hafifce karıştırtıktan sonra yemekten önce için.

Sağlıklı beslenme, sağlam beden demektir. Sağlam bedende sağlam ruh olar!
Yorumlarınız bizim için değerledir

Lütfen  paylaşmayı da ihmal etmeyelim.  😉   🙂

Muradov

Muradov

Blogger

Zayıflamak isteyenler için maydanoz…” için bir yorum

Bir Cevap Yazın