TIP FAKÜLTESİNDE OKUMAK

TIP FAKÜLTESİNİ KAZANMAK, OKUMAK

   Hekim olmak isteyen çok kişi var. Bunun içinde önce Tıp fakultesi öğrencisi olmamız lazım. Ama bu dileği olanların bir kısmı maaşı için, bir kısmı ünü için, bir kısmıda can kurtaran, şifaya sebebiyet olan fedakar biri olduğu veya olmak istediği için Tıp fakultesi öğrencisi olmak ister . 

tıp fakültesi okumak
tıp fakültesi

Eğer siz bu üç kısmın üçüncüsü değilseniz ve tıp seçmekte hala kararlıysanız bu karardan vaz geçin derim. Çünki para için çok meslek var ve bu kadar da zahmet de gerektirmez. Ömür ve zaman kıymetlidir der seçiminizi doğru seçmenizi öneririm. Üçüncü kısım yani tıp sizin içindir dediğim kişiler:

  Tıp fakultesi öğrencisi olmak için çalışmak, çalışmak ve yinede  çalışmak lazımdır ve bu kadarda azim, sabr gerektiğini söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Bunlar sizde varsa ve yukardakı üçüncü kısmda belirtttiğim kriterlere sahipseniz iyi bir hekim olacak kapasiteye sahipsinizdir.

Hepsi oldu, Tıp fakultesini kazandınız artık her şey kolay mı?

Cevabım Hayır. Çünkü artık beyaz önlüyü giymişsinizdir, hekim adayı olmuşsunuzdur. Buda yeni zorluklar, daha yoğun çalışma temposu ve daha disiplini biz zamanlanmış bir hayatınızın olması gerektirir.

tıp fakültesi okumak
tıp fakültesi, zamanı doğru ayarlamak lazım

Hekim olmak hekim olmayı istemekle başlar ve çalışmakla, sabrla, tevazöyle, insan olmayla devam eder. En zor olanı ise bitmemesidir bitmemesi yani; her gün bi şeyler araştırır, her gün öğrenir, hatta öğretirsiniz. İnsanların sağlığı için bir şeyler yapamaya çalışırsınız. Kısaca sağlıklı gelecek için uğraşır durursunuz. Kısaca hekim olmak için eğitime Tıp Fakultesinde başlar, klinikde devam eder….eğitim bitmez . Çünki doğanın en üstün varlığıyla, insanla ilgileniyorsun, onu tedavi etmeye veya hastalanmaması için önlemler almaya çalışıyorsun. Peki bu eğitim temel tıp ve klinikden mi ibarettir. Hayır öyle değil yeri gelir sfelsefe, yeri gelir spor, yeri gelir teknekloji birsözle herşeyden bahsede bileceğin kadar genel kültürün olucak çünkü toplum sana hekim değil doktor diyecek ve beklentiside böyle olucak. 

 

Hekim olmak isteyen, istemeyen herkese sağlıklı yaşam arzu eder ve başarısızlık diye bir şey yoktur yapmamak ve korkmak vardır diyerek yazımı bitiriyorum.

Yorumlarınız  benim için önemlidir. Teşekkürler.

Muradov

Muradov

Blogger

Bir Cevap Yazın