Obezite ve Kötü Alışkanlık

Obezite ve Kötü Alışkanlık

OBEZİTEYE NEDEN OLAN KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

Ne yazık ki dünyada yağlanma ve Obezite oranında düşüş yerine hızlı bir artış görülmekdedir. Artık bu durum tüm

dünyada ciddi bir sorun haline geldi. Çünki yağlanma ve obezite, gençlerde ve hatta çocuklarda da sık görülür. Bunun nedenleri sadece çok yemek veya anormal beslenme değildir. Obezite ve yağlanma neden olan faktörler yanlış beslenmeyle beraber yaşam koşulları, pasif hayat tarzı ve kötü alışkanlıklardır. Bende bu gün size Obezite ve yağlanmaya neden olan iki kötü alışkanlıkdan bahs edeceğim .

Obezite nedir?

Obezite Fransız kökenli bir kelimedir, aşırı kiloluluk, hastalık ölçüsüne varan şişmanlık anlamına gelir. Ne yazık ki obezite sadece tek bir kozmetik kusur değil. Yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir . Birçok hastalığa neden olma risikini de artırır (kardiyovasküler sistem hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, infertilite, vb.).

Bilim adamlarına göre, modern insanlar arasında yayılan iki kötü alışkanlık yağlanma ve obezitenin başlıca nedenidir. Bu kötü alışkanlıklar kahvaltıdan kaçınmak ve gece yarısına kadar uyanık kalmaktır.

Birçok çalışma, kahvaltıdan kaçınan bir kişinin öğle ve akşam yemeklerinde daha fazla yiyecek aldığını ve bunun da kiloya neden olduğunu gösterdi. Bilim adamları kahvaltıyı daha kalorik ve eksiksiz yapmanızı önerir. Bu, bir sandiviç ve benzeri bir yemek ve de yanında da bir fincan çay ya da kahve içmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kahvaltı normal yiyecek olmalıdır. Kahvaltı sırasında, sup, süt ürünleri, meyve veya sebze, yumurta, pişmiş et veya tavuk gibi yiyecekleri tercih etmeniz gerekir. Bu durumda kandaki şeker seviyesi uzun süre istikrarlı kalacak ve insan öğle yemeğinde beslenme daha az olacaktır. (Ayrıca sabahları mümkün oldukca yürüyüş yapmanız fiziksel ve ruhsal olarak çok faudalıdır.)

Gece uyumayan veya sabaha kadar yada gece yarısına kadar uyumayanlar, genelde zamanlarının

çoğunu bir bilgisayarın veya televizyonun önünde geçirirler. Şu anda, genellikle farklı tatlı, kalorili gıdaları (tatlılar, cips, patlamış mısır, vb.) Kabul ediyorlar. Elbette bu gıdalardaki kalori tüketilmez ve kilo almasına neden olur.

Sağlıklı yaşam sağlam gelcek demektir, kendimizin ve türümüzün geleceğini mahvetmeyelim

Muradov

Muradov

Blogger

Obezite ve Kötü Alışkanlık” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın