Azerbaycan. Kültür ve Sanat hazinesi

AZERBAYCAN KÜLTÜR VE SANATI HAKKINDA GENEL BİLGİ

 Azerbaycan halkı dünyanın en eski halklarındandır. Türkün Oğuz boyundan olan Azerbaycanlılar, k tarihi, maddi kültür anıtları, zengin edebiyatı, sanatı kültürü ile haklı olarak gurur duymaktadır.

miladdan önceye ait kaya çizimleri
Gobustan

Azerbaycan halkının sanatsal düşünce ve yaratıcılığına, ülkenin güzel doğası, iklimi, doğal kaynaklarının zenginliği de büyük etkisi vardır. Çeşitli sanat türlerinin her biri ayrı ayrı uzun ve karmaşık gelişme yolu geçmesitir. Buna rağmen, birlikte vahdet teşkil ederek Azerbaycan sanatı ve kültürü hakkında tam hayal kurmaya olanak sağlar. Azerbaycan sanatı doğası gibi renkli, dolgun ve zengindir.

Azerbaycanda sanat dediğinde milattan öncedende bahsede bilirsin, bu gündende. Azerbaycan dünyanın sanat kültür hazinesi ve definesidir. Sanat adına bilinen ve bilinmeyen her gün yeni inciler sergileniyor Azerbaycanda.

kaval taşı muradov info
Gobustan

Azerbaycan sanatının elması Azerbaycan edebiyatıdır. Bana Azerbaycan edabiyatnı anlat deseler muhtemelen: ”Dünya edebiyatı Türk edebiyatına eşittir.  Azerbaycan edebiyatı Türk edebiyatından çıkartılarak değerlendirildiğinde, Türk edebiyatı Azerbaycan edebiyatına eşittir’ şeklinde anlatırım”.

Azerbaycan Edebiyatı geçmişte  Nizami, Fizuli, Mehseti,… ve son yüz yıla bakacak olursak C. Memedguluzade F.Köçerli, M.Müşfiq A. Cavad H.Cavit.. H.R Ulutürk gibi nice saymakla bitmeyecek söz ustalarıyla  geçmişimizin ve bugünümüzün sanat ve kültürünü halıdaki nakışaları gibi renkli ve tarif edilmez şekide tarihe yazmıştır. Azerbaycan edebiyatı  çok uzun bir konu olduğu için ayrıca bir konu açmayı düşünüyorum.

Azerbyacan sanatı ve kültüründen bahs ederken, Doğunun ve batının müzelerinde süs olmuş Tebriz, Gence, Guba  Karabağ, Şirvan halılarından yan geçmek yalnış olur. Doğunun ilk opera ve balesinin bestekarı  Azerbaycanlı Ü. Hacıbeyovu, tarihin ve bu günü kendisinde bir araya getiren başkent Bakünü hatırlamamak doğru olmaz.

 

Azerbaycan halıları, Tebriz, Gence halısı muradov.nfo
Azerbaycan halısı

Gobustanda m.ö ait kaya üzerindeki resimler, gavaltaşı, Azık mağarasında bulunan süs, günlük yaşam için gereken bazı eşyalar, canlı konservatuvar Şuşa ve (her gün daha da Ermenistan tarafından tarihi ve sanatsal dokusu değiştirilen, Azerbaycanın kanayan yarası) sanat ve kültür galerisi, Güney Azerbaycan, Azerbaycanın sanat kültür hazinesi oluşturuyor.

Eğer biri size Azerbaycan sanatından kültüründe ufacık da olsa bir şeyler sunmuşsa size Dünya incisinden bir elmas alıp size sunmuşdur…
Muradov

Muradov

Blogger

Bir Cevap Yazın