HOCALI KATLİAMI (SOYKIRIMI)

HOCALI KATLİAMI (SOYKIRIMI)

Hocalı soykırımı 26 şubat 1992 Azerbaycan’nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni güçleri tarafından yapılmıştır.Hocalı kasabasına 336. Sovyet Mekanize Alayının desteği ile  giren Ermeniler kadın çocuk yaşlı ayrımı yapmadan akıllara gelmeyecek, insanlık adına utanç verici işkence yöntemleriyle eşine  rastlanmıyacak bir katliam gerçekleştirdiler. 1980’li yılların ikinci yarısından sonra SSCB’nin çöküş ve paraçalanma sürecine girmesi ikinci kez yani 1918 mart olaylarından sonra yeniden Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilimli  süreci başlatmıştı. Ermenistan, Azerbaycan’a ait olan Karabağ bölgesinin dağlık kısmında Ermeni nüfusunun guya fazla olduğunu belirterek bölgenin kendisine ait olmasını iddia ediyordu. Ancak bu bölge uluslar arası örgütlerin kabul ettiği gibi hukuki ve tarihi olarak Azerbaycan’a ait topraklardı. 

Gerilim Nasıl Başladı

Azerbaycan ermenistan arasındakı gerilim 1988 yılında Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenilerin Azerbaycan’dan ayrılarak Ermenistan’a katılmak istemeleri ile arttı. Daha sonra sözde Dağlık Karabağ Meclisi karar alarak Ermenistana bağlandığını ilan etti.

Bundan sonra Azerbaycan hukümeti, Dağlık Karabağ (Qarabağ) bölgesinin özerk statüsünü kaldırdığını ve kendine bağladığı yönünde bir karar aldı. Sözde Karabağ özerk yönetiminin buna cevabı ise bağımsızlık referandumu yapmasıyla oldu. Bölgede yaşayan Azerbaycan Türklerinin katılmadığı referandumdan çıkan bağımsızlık kararından sonra (06.01. 1992) Dağlık Karabağ Cumhuriyeti sözde resmen ilan edildi

Karabağ bölgesinde yaşanan bu olaylar Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşı başlatan ana sebep oldu. 1991 yılının sonlarına doğru başlayan savaş Rus desteğinide alan Ermenilerin lehine gelişti.  Ermeniler Dağlık Karabağ bölgesine girip bölgeyi işgale ettiler. Hocalı kasabasında yaşanan o insanlık dışı kaltliam ise bu savaşın henüz başlarında yaşanmış bir soykırımdı.

Hocalı Kasabası

Hocalı kasabası, Dağlık Karabağ’ın en önemli tepelerinden ve hakim konumu itibariyle önemli bir stratejik mevki idi. Kısaca Ermeni kuvvetleri için önemli bir askeri hedefti. Kasaba aylarca top ateşine tutuldu ve sonunda Ermeni kuvvetleri kasabayı abluka altına aldı. O soğuk kış günlerinde etrafıyla bağlantısı kesildi. Bu tarihlerde 10 bin nüfuslu Hocalı’da 3 bin civarı Azerbaycan Türkü bulunmaktaydı.

SOYKIRIM

Ermeni kuvvetleri 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede  Sovyetlerin 366. Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti.

Yaşananlar sadece Azerbaycan türklerinin katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, katledilen bazı insanların canlıyken derisinin soyulduğu, bazı çocuklara tecavüz edildiği, gözlerinin oyulduğu, hamile kadınlara yapılan… ve nice dile getirilmeyecek derecede insanlık dışı işgencelerle yapıldığı tespit edildi.

Bu Soykırımı daha kendi sözlerim analatamıyorum. Çünki olay okadar ağırki ne parmaklarım yazmak için tuşlara dokuna biliyor, nede beynim bu soykırımı ifade edeck kelimeler ürete biliyor. Bu yüzden size bu ermeni  teroristlerden biri olan Monte Melkonyan, dilinden anlatacağım. Hocalı kasabasına yakın bölgede ermeni askeri birliklerine komutanlık yapmış Monte Melkonyan, katliamdan bir gün sonra Hocalıda  gördüklerini günlüğüne böyle yazmış:

Bir gece önce akşam 11 civarında, 2.000 Ermeni savaşçısı, Hocalı’nın üç tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini doğudaki açılışa doğru sıkıştırmışlar. 26 Şubat sabahına kadar mülteciler Dağlık Karabağın doğu yüksekliklerine ulaşmış ve aşağıdaki Azerbaycan kenti olan Ağdam’a doğru ilerlemeye başlamışlar. Burdaki tepeciklerde yerleşen sivilleri güvenli arazide takip eden Dağlık Karabağ askerleri onlara ulaşmışlar. Mülteci kadın Reise Aslanova İnsan Hakları İzleme Örgütüne verdiği açıklamada “Onlar sürekli ateş ediyorlardı” diye konuşmuştu.

Arabo’nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkararak bıçaklamaya başlamışlar. O anda yalnız kuru çimenden esen rüzgarın sesi ıslık çalıyordu, ve ceset kokusunu uçurması için bu rüzgar henüz erkendi.Monte üzerinde kadınların ve çocukların kırılmış kuklalar gibi saçıldığı çimene eğilerek “Disiplin yok” diye fısıldadı.

 İki yüzlü Batı ve Birleşik Milletler

Hocalı adına ikinci bir dramda Hocalı’da yaşanan bu katliama Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler ciddi bir tepki göstermemesi oldu. Batılı ülkelerin bu sorumsuz tutumu ve aynı zamanda Rus desteğiyle Ermeni kuvvetleri kısa  süre içerisinde Dağlık Karabağ bölgesini ve bir kısım diger Azerbaycan topraklarını işgal etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaş 1994 yılına kadar devam sürdü. 1994 yılında iki taraf arasında ateşkes sağlandı. Ancak ateşkesin ardından başlayan görüşmelerde halen daha herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

 

Hocalı Katliamı sadece bir kasabaya yapılmış katliam değildi. Bu katliam Büyük ermenistan hayali kuran küçük beyinli ermeni teroristlerin türk milletlerine, müslamanlara yaptığı kendilerince bir gövde gösterisi, insanların diliyle ise bir soykırımdı

 

Bu olayları medyaya taşıyan savaşın en sıcak noktalarına gidip çekimler yapan Azerbaycan Milli kahramanı, Karabağ şehidi Çingiz Mustafayevin katliamdan sonra çektiği videolardan biri.

Hocalı soykırımı ile ilgili Belegesel ”Büyük cinayet Hocalı katliamı TRT Avaz

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Lütfen paylaşmayı es geçmeyelim
Muradov

Muradov

Blogger

Bir Cevap Yazın