Hapşırmak, hapşırmayı önlemek, ve zararı

Hapşırmak, hapşırmayı önlemek, ve zararı

Konu: Hapşırmanı önlerken ne oldu, Hapşırmanın nedenleri, hapşırmanın faydaları, hapşırmak nedir

“The Telegraph” gazetesinde ilgimi hapşırmakla ilgili bir yazı okudum, Bunu hepimizi bilmesi gerektiğini düşündüğümden sizinle paylaşıyorum.  Bu yazıda, trende giderken hapşırırken burnunuzu basarak korumak istemeniz veya ağzınızı tutmanız başkalarına karşı mendeni ve kibarca davranış sayılabilir, ama doktorların uyarısına göre, böyle “kibarlık” sağlığınız açısından bu size pahalıya patlaya bilir.

Hapşırma

Hapşırırken burununuzu ve ağzınız kapamak…

 

Hekimler bu sert uyarıyı, bir bireyin burnundakı istemsizce oluşan hava partlayışını, eliyle basdırmaya çalışırken boğazının arka duvarını yırttıktan sonra vermişler.

34 yaşındaki bu şahs, hastaneye getirildiğinde ne yutkuna nede konuşa biliyordu. Onun parmakları ile burununu ve ağzını kapatarak hapşırığı önelemeye çalışması böyle ağır bir hasar la sonlanmış.

Hekimler onu müayine ederken hem de boğazından göğsüne kadar uzanan mesafede hırıltılı sesler duymuşlar.

Röntgen sonuçlarına baktığında , hasatnıın hapşırarken bastırdığı hava akını, aksi yönde hareket ederek hastanın iç kasalrının duvarlarına direnmişdir.

İngiltere’deki Leicester Üniversitesi Hastanesi’nin kulak, burun-boğaz uzmanları olayda adı geçen şahsın hastalık geçmişini BMJ dergisinde yayınladı. Uzmanşlar Hapşırığın zorla durdurulmasının “çok sayıda komplikasyona”, hatta ölümcül beyin anevrizmasına neden olabileceğine belirtmişler.

Hapşırmayı engellemek için burun deliklerini ve ağzı tutarak almak çok tehlikeli manevradır ve bundan kaçınmak gerekir, – araştırmayı yapan Profesör Wanding Yang, – Bu bir takım fesadlara, örneğin pnevmomediastinum (iki akciğer arasında hava kalması), kulak zarının yırtılması ve hatta beyin anevrizmi ( anterior damarların başı) neden ola bileceğini söylemiş.

Doktorlar, hastaneye getirilen genç bireyin durumunun Burhave sendromundaki durumla benzer olduğunu söylediler. Burhave veya özofagus’un(yemek borusu) yırtılması genellikle yoğun kusmada ortaya çıkar. Ancak bu hastada meydana gelen yırtılma boğazın üst kısmında, dilin arkasındaki yutak’da oluşmuşdur.

BBC’de geçen bir yazıda Hapşırma, Amerikalı bilim adamlarına göre, saatte 320 kilometre hızla ulaşan çok güçlü bir hava akımıdır. Bu zaman azınızdan çıkanları 7 metre uzağa ata biliyor.

“The Telegraph” yazıyor ki, doktorlar şimdiye kadar hapşırmanı manual olarak önleyen kişilerde kulak zarının yırtılması, gözün kan damarlarının patlaması, yüz sinirlerinin hasar alması ve hatta kaburga kırılması gibi sonuçlar görülmüş.

Hapşırma

Bilim de adı sternutasiya olan hapşırmanın kendine özgü anlamı ve özelliği var.

Hapşırmanı Basdırırken

Bu, potansiyel zarar olarak bilinen mikroorganizmaları vücuttan doğal olarak çıkarmanın aracıdır. Başka bir deyişle, travmalar bir yana vücudumuzu tehlikeli bakterilere karşı silahsız bırakıyoruz.

Bizim bu hapşırma yüzünden hastanelik olan arkadaşa gelince, Hastanede birkaç gün süni şekilde beslenmiş  ve intravenöz antibiyotik iğneleri enjekte edilmişdir. Bir hafta sonra, şişme ve ağrıları çekilmiş sonrada taburcu olmuştur.Taburcu olurken bir daha böyle bir teşebüsde bulnmamasını şiddetle önermişler.

Hepimiz, doğal olarak sesli bi şekilde hapşırmak istemiyoruz. Ancak böyle bir durumla karşılaştığınzda  burnunuzu və ya üst dodağınızı  yukarı ovuşturun, ve derinden nefes alın. Bu yöntem hapşırmanın sesinden ziyade, hapşırmanın kenisini önler.

Ama bu yöntemde yardımcı olmuyorsa, hapşırın. SAĞLIK RİSKE DEĞMEZ.
Yorumlarınız benim için değerlidir.
Lütfen paylaşmayı unutmayalım))
Muradov

Muradov

Blogger

Bir Cevap Yazın