Çay nasıl demlenir ve faydaları

Çay nasıl demlenir ve faydaları

KOnu: Çay nasıl demlenir ve faydaları, Çayın insan faydaları, Çay, Çay eksperi uzmanlarına göre çay nasıl demlenir, Çay demlerken yapılan üç büyük yanlış, Doğru şekilde demleme, Doğru şekilde demleme, Elma sirkesi çayı, Demlikte kalan çayla yapılacaklar

ÇAY, Ciğerimizi serinleten sıcak içki.

Benim çaykolik olmam, çayı dünya çapında ün kazanan bir ülkede yani Azerbaycanda doğub büyüdüğümden çay hakkında yazmadan duramazdım.

Saçtan güneş lekelerine, kanserden diyabete kadar pek çok konuda pozitif etkisi var. Sudan sonra en çok tüketilen içkidir çay.

Üç adamdan ikisin içeceği olan çayın dünyanın en populer içkisi olmamasına bir sebep yok.  Peki çay sadece bir rahatlatıcı içecekdir mi? Başka negatif veya pozitif faydaları var mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Cevabım evet var. Olumsuz etkisin gelince en önemlisi uzun süre kalması yani eskimesi veya kısaca tembellik yapıp çayın yenisini demlemekten kaçıp eski çay içtikce vücudumuza toksineleri alıyoruz. İkinci iseaşırı sıcak ve fazla içilmesidir. Çayın fazla içilmesi ile ilgili şairi Nizami Gencevinin misralarının tam yeridir. (Demlikte kalan çay hakkında işe yaracak bilgileri yazımın sonuna bıraktım.)

İnici tek saflığı varsada suda

 Fazla çildiğinde dert verir oda.”

olumlu tarafları ise say say bitmiyor.Çayın yaşlanamaya karşı etkisinden, kanser, tip 2 diyabet, artrite karşı da yardımcı olabileceğini gözlemlenmiştir. Çay; suyun yanında insanların tükettiği en ucuz içecek olma özelliğini de taşıyor. Çay içmek, her zaman sağlığa teşvik edici bir alışkanlık olarak düşünülmüştür. Modern tıbbi araştırmalar, bu inanca bilimsel bir temel sağlamaktadır. Çay içeceğinin sağlıklı yararlarını destekleyen kanıtlar, bilimsel literatürde yayınlanan her yeni çalışmada daha da güçlenmektedir.

Hangi çay ne için nasıl faydalıdır diye anlatmadan önce, çay nasıl demlenir onu anlatayım.

Çay, Çay eksperi uzmanlarına göre çay nasıl demlenir.

Çay iyi olmasında en önemli kural suyun iyi olmasıdır, su nekadar iyiyse çayda okadar iyi olucak. Eğer temiz su atmak istemiyosanız bile azda olsa musluk suyunun üzerine ilave edin ki su biraz yumşasın. Kuru çayın kendisi ise damak zevkine göre değişir.

Çay demlerken yapılan üç büyük yanlış

Birincisi, çoğumuz çayı yıkamak yani çayı demliğe koyar üzerine hafif su dökeriz eğer çayımız iyise buna hiç gerek yok çayım çok tozlu diyorsanız zaten o çay iyi tad beklemyin İkinci yanlış ise çayı kavurmak. Buda önceden çayı koyub, çaydanlıktakı su kaynayana kadar beklemek buda yanlıştır. Çünkü o sürede çay kovrulur tadı kaçar ve çayı içerken yanık kokusu alırsınız. Üçüncüsü yanlış ise çatı haşlamak yani çayın üzerine suyu dökmek.

Doğru şekilde demleme

Öncelikle temiz ve kireçsiz suyu çaydılığa döküyoruz (suyun temiz ve kireçsiz olması çok önemli) kaynayana kadar bekliyoruz. (içmediüimiz suyla çay demelememliyiz) su kaynatıktan sonra yani il buharı geçene kadar bekliyoruz. Bundan sonra suyumuzu yüsekten demliğe döküyoruz ki, kaynarken kaybettiği oksijeni kazana bilsin. (Bu için önemli bir püf noktadır) Demliğe sıcak suyu koyduktan sonra üzerine doüru orantıda siyah çayı döküyoruz. Eğer çayın üzerine bu sıcak suyu dökseydik yukarıda belirttiğim gibi haşlamış olucaktık bu tadını bir nebze düşürecekdi. Ocağa altı kısık şekilde koyduktan sonra hiç dokunmadan(çünkü sallanmaması gerekiyor) 20 dakika demlemeye bırakıyoruz. Bir önamli noktatda suyun ateşini öyle ayarlamamız lazım ki alt suyu buharı üzte çıkmasın çünkü buhar verirse erken acılaşır ve bayatlar. Afiyet olsun.

ÇAYIN İNSANA FAYDALARI

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Günümüzde, potansiyel sağlıklı yaşam ve hastalıklara karşı mücadele niteliklerine sahip olduğunu iddia eden yüzlerce farklı çay bulabilirsiniz. Araştırmalar, bu doğal karışımların bazılarının bağışıklığı güçlendirebilen, stresi kolaylaştıran ve hatta fiziksel dayanıklılığı artırabilen az miktarda mineraller içerdiğini gösteriyor. Sıcak çayın da sindirim sistemini canlandırdığı kanıtlanmıştır. Sudan sonra dünyadaki en popüler içecek olan çay, aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile yaşlanmaya karşı mücadele etmesi sayesinde güzellikte de etkili.

CİLT KANSERİYLE SAVAŞIN
Biyokimya ve Biyofizik Arşivi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, polifenol sayesinde yeşil çay yudumlarken DNA onarımını artırabileceğini ve bunun da UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu melanom dışı deri kanserleriyle savaşmakta etkili olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Yeşil çay için belirli bir günlük tavsiye bulunmamasına rağmen uzmanlar, günde 2-4 bardak içilmesini öneriyor. Uykusuzluk sorunu yaşamamak adına günün erken saatlerinde içmekte fayda var.

PÜRÜZSÜZ BİR CİLT Mİ?
Eğer losyonunuz çay içermiyorsa, büyük oranda nem kaybedebilirsiniz. Bir dermatolojik terapi çalışmasında, yüzde 6 konsantrasyonda bir yeşil çay yaprağı ekstraktını içeren bir losyon uygulayan gönüllülerin sadece bir ay sonra belirgin şekilde daha fazla nemli, esnek ve pürüzsüz bir cilde sahip olduğu gösterildi.

ÇAYLA GÖZ PANSUMANI

Çay pansumanının kirpik kenarındaki yağlanma ve kepeklenme durumlarında vatandaşlar arasında sıklıkla kullanıllır. Çayın içerisindeki bir kısım maddeler, kirpik diplerindeki yağı çözerek o bölgedeki bezlerin açılmasına ve içlerindeki salgının boşalmasına yardımcı oluyor. Ancak  Dotorlar tarafından göz pansumanında çayın yeni demlenmiş, şekersiz ve ılık olmasını tavsiye ediliyor. Aynı zamanda pansuman yaparken uyguladığımız pamuğun ve gazlı bezin temiz olması gerekiyor. Çayın çekerli olması, farklı gıdaların üzerine dökülerek uygulanması gözün enfeksiyon almasına sebebiyet verebilir.

YANIĞI İYİLEŞTİRİR
Eğer güneşe fazla maruz kaldıysanız, daha iyi hissetmek için çayın yatıştırıcı özelliklerinden yararlanın. Uzmanlar, en az bir düzine yeşil çay poşetini soğuk suda beklettikten sonra banyo suyuna atmayı ve sakinleşene kadar derinin hemen içine girmesini önermektedir. Yeşil çay, iltihaplı deride iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yalnız organik yeşil çayları tercih etmelisiniz. Saç renginiz solgun görünüyorsa, tonunu parlatmak için çay kullanın. Çay hafif asidiktir. Asitik bileşenler saç kütikülünü kapatır ve saçın parlak görünmesini sağlar. Bir fincan kaynar suyun içine altı papatya çayı paketi koyun, 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın, sonra buzdolabında çayı (soğuk bir şampuan olarak kullanmak için) soğutun. Haftada bir veya iki kez saçınızı bu karışım ile yıkayın. İşte sağlık üzerindeki faydaları için yudumlamanız gereken çaylar…

NANE VE KUTSAL FESLEĞEN ÇAYI
Nane çayı sindirime yardımcı olur. Mide rahatsızlığını hafifletip şişkinliği rahatlatabilir. Nane çayı ayrıca tıkalı bir burnu rahatlatmak, balgamı gevşetmek ve boğaz ağrısını yatıştırmak gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerini azaltabilir. Yapılan son araştırmalar, nane nişastalı çayların konsantrasyonu artırabileceğini ve hafızanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’ndeki bilim adamları, nane nişastalı çay ve papatya çayı içen gönüllüler arasında, nane çayı içenlerin daha dikkatli ve daha iyi çalışma ve uzun süreli hafıza sergilediğini keşfettiler.

OOLONG ÇAYI
Yaprağının rengi, yeşil ve siyah çayın arasında bir tonda olan oolang çayı, diğerlerine oranla biraz daha aromatic bir tada sahip. Yapılan araştırmalar, oolang çayının cilt döküntülerine iyi geldiğini ve diğerlerine oranla çok daha rahatlatıcı bir çay olduğunu tespit etmişler. Araştırmalar, oolong çayı içmenin metabolizmayı hızlandırdığını ve egzersiz yaparken benzer bir şekilde vücudun enerji harcamasını artırabildiğini gösteriyor. Bir porsiyon yani bir fincan çayda yaklaşık 75 mg kafein vardır.

Rhodiola tea
Rhodiola çayı

RHODİOLA ÇAYI

Egzersiz yaparken iyi bir performansınız olmamasından mı endişe ediyorsunuz? En iyi sonucu almak için, biraz

Rhodiola çayı için. Etli Rhodiola çiçeği, Soğuk Savaş döneminde Rus atletler tarafından araştırılıp test edildi. Ancak daha yeni araştırmalar, artan dayanıklılık ve daha hızlı egzersiz yapma zamanı gibi, spor yapma özelliklerini de desteklediğini ortaya koyuyor. Çay kafein içermez, bu yüzden daha sonra bir enerji kazasından zarar görmeden uyarıldığınızı hissedebilirsiniz.

YOSUN ÇAYI
Yosun, gezegendeki tiroid koruyucu iyodu, bağışıklığı artırıcı C vitamini ve enerji verme demirini içeren herhangi bir gıda maddesinin en geniş yelpazesini sunar ve bu besleyici faydalarından yararlanmanın bir başka yolu da yosunu demlemektir. Suda yaşayan bitki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çok miktarda mineralle doludur, ancak kendi başına üretemez. Uzmanlar, ‘İnsan vücudu için gerekli yaklaşık 60 eser mineral var ve yosunlar bu minerallerin hepsine sahiplerdir’ diyor. Çok sayıda bilimsel araştırma düzenli olarak yosun alımının saç sağlığını koruduğunu gösterdi.

ELMA SİRKESİ ÇAYI

Elmasirkesi, lekeleri gidermekten kilo vermeye kadar sağlıkla ilgili pek çok şey için kullanılmıştır. Doğal bir tedavi olarak lanse edilse de bazı gerçekler var. Çalışmalar, nişastalı gıdalarla tüketildiğinde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor ve bu da tip 2 diyabeti yönetenler için yararlı bir araç haline geliyor. Bu kadar asidik bir sıvının, diş minesine hasar verme gibi sakıncaları var. Bu sebeple elma sirkesini çay olarak hazırlayarak su ile inceltmek akıllıca bir yöntem diyebiliriz. Elma sirkesini; içimi zor olabileceğinden suyun yanı sıra, bal ve karanfil ile tatlandırabilirsiniz

Demlikte kalan çayı atmayın

Çay demleyip içtiniz ama yine içinde kaldı. İşte o zaman kalan çayı dökmeden önce iyi düşünün. Çünki demlikte kalan çayla yapabilecekleriniz var.

  • Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, balsam vazifesi görün.Ilık çay dolu
  • Bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. Ayak kokusundan eser kalmaz
  • Posaları süzüp soğuyan demi boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılır

Sizlere Çayla beraber bir poz verip yazıma son veriyorum.

Kemaliye kanyon Manzarasında Çay)
Yorum yapıp, paylaşamayı unutmayın lütfen. 🙂  
Muradov

Muradov

Blogger

Çay nasıl demlenir ve faydaları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın