Çay zihinsel niteliği ve dikkati arıtıyor

Çay içenlere güvenin..)

Çay zihinsel niteliği ve dikkati arıtıyor

Vazgeçilmez içkimiz olan çayın doğru şekilde nasıl demlenmesinden sağlık açısından olumlu yönlerinden ve çayı içmekden ziyade nerede, nasıl kullana bileceğimizi bir önceki yazımda bahs etmişdim. Fakat ne var ki, çoğumuz çay hakkında konuşulan , anlatılan, yazılan bunca mekalelerin sadece siyah çaya ait olduğunu düşünmektedir.

Ama aksine bu düşünülenin tam tersidir. Örneğin biz Azerbaycanlılar çayı Türkiye Türklerinden farklı olarak açık ve kırtlama içeriz oysa ki Türkiyede genel olarak çay koyu ve şekerli içilir. Mesela Hindistanın bir bölgesinde yeşil çay içilirken, bir başka bölgesinde siyah çay tercih edilmektedir. Kısaca çay bol çeşitli tadda ve görünümde olan aynı zamanda çeşidli  faydaları olan evrensel bir içecektir

Yukarda belirttiğim gibi çayı seven, bolca tüketen, milli içecek haline getiren tek biz değiliz (ki, yüzde yüz öyledir). Bu yüzden dir ki çay, çeşitli bilimsel dergilere araştırma konusu olmuştur. Şimdi de çay ”The Independent”  konu oldu.

Çay zihinsel niteliği ve dikkati  nasıl arıtıyor?

“The Independent” yayımlanan yeni bir bilimsel araştırmaya göre , çay, bir kişinin zihinsel netliğini ve dikkatini arttırır ve onu daha yaratıcı yapar.

Onların görüşüne göre, çaydaki theanin ve kafein, berraklığı ve netliğini artırır.

Araştırmacılar iddiasına göre, çay içtikten neredeyse hemen sonra etkisini başlar.

Food Quality and Preference adlı bilim dergisinde yayınlanan bir makalede, Çin’den Pekin Psikologlarının  23 yaşlarındaki 50 öğrenciyle beraber bir deney yaptıkları belirtildi.

Bu deneyde onlara tatma  yaratıcılık  ve dikat le ilgili test soruları vermeden önce, bu öğrencilerin yarısı çay içerken, diğer yarısı sıradan su içiyormuş.

İlk test sırasında öğrenciler küplerden “çekici ve yaratıcı” binalar inşa etmek zorunda kaldılar. İkinci test sırasında, muhteşem erişte restoranına isim vermeleri rica olundu.

Sonuçlar, genellikle bu testlere katılmayan öğrenciler tarafından değerlendirildi.

Ortalama olarak, çay içenler derecelndirmede 6, 54 puan ve su içenler ise 6, 03 puan ala bildi.

Restorana isim verme ödevin sonuçlarına göre ise, çay içenlere 4, 11 ve su içenler ise 3, 78 puan almış oldular.

Böylece, her iki deneyde sıcak içeceklerin yaratıcılık üzerinde daha iyi bir etkisi olduğu düşünülmüştür.

Fakat bilim adamları, katılımcılara daha az miktarda çay verildiğini ve bu nedenle sonuçların tam olmayabileceğini belirtti.

Makalede, dikkatin artmasında kafein ve teanin madelerinin rolünün zaten bilindiğini belirtmişler.

Bilim adamları, sözü geçen bu iki maddeden theanin daha uzun süre etkili sahip olduğunu belirtmişler.

Yorumlarınız benim için değerlidir.

Ha bide, lütfen paylaşmayıda unutmayalım))

Muradov

Muradov

Blogger

Çay zihinsel niteliği ve dikkati arıtıyor” için bir yorum

Bir Cevap Yazın