Bir AZERBAYCAN’lının gelip gördüğü TÜRKİYE

Sevgili okur, senden bu yazıyı okurken bu yazının resmi bir yazı olmadığını, en fazla senin gibi bir bireyin kendi düşüncelerini (doğru veya hatalı şekilde) aktardığı bir blog yazısı olduğunu göz önünde bulundurmanı rica ediyorum. 

Azerbaycanda düşünülen ve bir Azerbaycanlının gelip gördüğü TÜRKİYE

Türkiye hiç gelemeyen yabancı uyrukluların %90 Türkiyeyi benim gördüğümden daha farklı yorumlar. Daha sade dilde söylemek gerekirse bu günün Türkiyesinden daha farklı Türkiyeyi tasfir ederler. Nasıl tasfir ediyorlar, bu tasfire yönveren etkenler nelerdir gibi sorularınızı duyuyor gibiyim. Önce belirtmem gerekenler var, genel olarak Azerbaycanda veya bir çok başka ülekde çoğunluk Türk insanını yalnış tasfir eder. Fakat üç şeyi aşağı yukarı doğru söyler.

Doğruluk payı olanlar:

 1. Türk genci çok duygusaldır – Azerbaycan Türküne göre  (kısaltma Az. Tr. göre)
 2. İslama daha çok bağlıdır – Az. Tr. göre
 3. Milliyetçidir

Şimdi ise size baz aldığım yabancıların bu düşüncelerinin ne kadarnın doğru olduğu ve benim görüp yorumladığım Türkiye den bahs edeceğim. Evet Türk Gencinin çoğu duygusaldır (ama dizlerdeki kadar değil 😉 . Türk genci aynı zamanda biraz rahatına da düşkündür. Muhtemelen Bu yüzdendirki  rahatı bozulmayınca bir çok şeyin farkına varmaz.

Bana Göre Türkiyedeki Türk genci: Milliyetçidir, vatanseverdir (her Türk gibi) duygusaldır (olması gerkenden fazla), evet ümmetçidir ama bu görüşede malesef biraz siyaset karışmış. söylemeden geçemeyeceğim. Fark ettiğim kadarıyla, bu duygusal yaklaşımının dozunu biraz indirmiş olan Türk gardaşlarımız mühüm başarılar elde etmişler.

Sadece Konyada kı Cami sayısı Azerbaycandakı toplam olarak Azerbaycandakı camilerden muhtemelen fazladır. Türkiyede Cuma günü Cami dolup taşar ama.. (gerisini biliyorsunuz 🙂 ) Cami cematinden başka her türlü cemaata rastladım ve cematların çoğu siyasete aktif olarak karışıyorlar buda uzaktan gördüğüm o ümmetçiliği malesef biraz zedeliyor. Türkiyede Müslümanların çoğu Fikh’ı iyi bilir fakat tovhidi neredeyse hiç bilmezler. Bana görede cematler bu yüzden daha yaygınlaçmışlar. İbadeti etmeği biliyorlar fakat inanmaya geldiğinde.. yani fikhı iyi kötü biliyorlar ama akideye geldiğinde çoğu duraksıyor.  Büyük çoğunluk diğer mezhep ve akideler hakkında neredeyse sıfır bilgiye sahip yada kulakdan dolma biligilere sahipler.

Türk insanı

Türkiye İnsanı az çok Türk tarihini hakkında biligiye sahipdir. Ancak ne yazık ki  (buna çoğu tarihçilerde dahil) tarihi siyasi gündeme göre yorumluyorlar. Genel Kültür çok zayıf , yazma okuma oranı beklediğmden çok düşük.

Türkiyede insanlar Dini kitap okur veya dini formatta olan tv programlarını izler fakat çok az insan kuran tercümesi veya tefsirini okur. Çoğu kişi Kurandan başka alternatif İslam kitapları okumayı tercih eder. Zannimce insanların, Feto ve DEAŞ gibi terör örgütlerine kanma nedenlerinde biride budur.

Türkiyede sigara çok pahalı olmasına rağmen yinede aşırı içiliyor. Hatta burada sigara içen kadınların sayı Azerbaycanda sigar içen gençlerin %40 ne eşit ola bilir diye düşünüyorum. Türk genclerinin çoğu sigara ve nargileden vaz geçmez. Türk sigaralarının nikotin oranları çok yüksekdir.

 Türkiyede alkol tüketimi en azından Azerbaycan göre az, Hatta bir İranlı arkadaşımın dediğine göre bu konuda iran Türkiyeyle kapışır.

Türk insanına adres sor bilmiyorsa bile bir yolunu bulup söyler. Türk insanı çok sıcak kanlıdır, yardımseverdir fakat pek misafirperver sayılmaz, buda bence insanların biraz bir birine güvenini kaybetmesinden kaynaklanır. Birde sanki gençlerin çoğu doğu ve batı medeniyeti arasında sıkışıp kalmış gibiler.

Ülke yönetimi ve ya siyasi bir durumu hakkında fikir bildirmek bana düşmez. Ancak Türk Polisini gördüğüm en iyi  polis karaketerine sahip olduğunu belirtmesem ayıp olur.

Türkiye de sevmediğim iki şey var:

Birincisi, insanların başkalarını siyasi veya mezhepsel görüşlerine göre ötekileşdirmesi.

Not: Kimse beni ötekileştirmedi Aksine her kes ”gardaş” deyip bağrına bastı, bu durum kendi aralarında

Diğeri ise çocuk, yaşlı, genç, kadın yaş ve ya cinsiyet fark etmeksizin  büyük çoğunluluğun, sokak ve ya arkadaş ortamı fark etmeksizin kolyaca küfür etmesi malesef hiç beklemediğim bir şeydi. Örn: iki kişi arasında ufak bir tartışma veya kavga çıktığında küfürler havada uçuşuyor. Çoğu zamanda kavaga edenlere diğer insanlar  mesela ”burası pazar”, ”orman değil”, ”laflarınıza dikkat” edin diyip de mudahile etmezler. Yani, tartışma anında küfr eden kişiler çoğu zaman çocuk, kadın ve ya saygıdeğer birilerin gözetmeksizin biri birini küfr yağmuruna tuta biliyorlar. Kavga ve tartışma kültürü biraz zayıf.

Kısaca TÜRKİYE: Gezilecek, görülecek, sevip baş üstüne koyulacak renkli kültürlerin, tarihi yerlerin diyarı, doğanın gök kuşağı, babalarımız Hunların yadigarı, gezip, görüp, hüsnüne hayran kaldığım bir TÜRK yurdudur.

Bir bedende iki can
TÜRKİYE AZERBAYCAN

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Lütfen paylaşmayı es geçmeyelim
Muradov

Muradov

Blogger

Bir AZERBAYCAN’lının gelip gördüğü TÜRKİYE” için bir yorum

 • Avatar
  5 Nisan 2018 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Tamda söylemek istediğimi yazmışsınız.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın