Azerbaycanda sinema tarihi ve kültürü

Azerbaycan sinema tarihi ve kültürü

Azerbaycan sinema sanatının tarihi 1898 Ağustos 2 den başlar. İlk animasyon fotoğrafçı ve nasir

Qanli Zemi, Azeri filmi
Qanli Zemi, (Kanlı Zemi) Azerbaycan filmi

AMMişon tarafından çekilmiş Chronicle süjetleri  “Bibiheybetde petrol çeşme yangını”, “Balaxanıda petrol çeşme”, “Şehir bağında halk gezisi”, “Kafkas dansı” vb. ve bir kısa filmden ( “İlişdin”) oluşuyordu .

 

1915 yılında Kafkasya’da Pirone kardeşlerinin açtığı stok toplumları (ticaret evleri) tarafından Bakü, Tiflis, Erivan şehirlerinde haddeleme kontorları oluşturulur.

 

 

1915 yılında adı geçen kamu petrol sanayicilerinin parası ile M. Musabeyovun “Petrol ve milyonlar saltanatında” romanı esasında aynı adlı ilk Azerbaycan filminin çekimlerine başladı.

Filmi çekmek için Peterburg’dan yönetmen B. N. Svetlov davet edilmiştir. Doğa manzaraları

O olmasin bu olsun, Azerbaycan komedi filmi, Azeri filmi
O olmasin bu olsun, Azerbaycan komedi filmi

Bakü’de ve çevre köylerde, pavilyonla ilgili sahneler ise Tiflis’te çekilirdi. Filmde Lütfeli bey rolunda H.ereblinski oynamışdır. 1916 yılında Bakü’de Ü.Hacıbeyov’un “Arşın Mal Alan” operası esasında ilk Azerbaycan komedi filmi çekildi. 1919 yılında ise Azerbaycan’ın bağımsızlığının yıldönümü ithafen ”tentene”adlı uzun metrajlı film ekranlarda sergilendi.

1923 yılında Azerbaycan Foto-Sinema İdaresi (AFKİ) tahsis edildi. AFKİ ayrı girişimcilerin fotoğraf, sinema ve haddeleme kontorlarına millileştirilmesi ve birleştirilmesi önlemlerini hayata geçiriyordu. O zamanlar AFKİ-nin nezninde Baküda “Teyyare”, “Edison”, “Milyon”, “Lady”, “Madenci” ve sinema salonları da vardı.

1924 yılında AFKİ iki bölümlü “Kız Kulesi Efsanesi” (yönetmen V. V. Vallyuzek) adlı sanat filmini ekranlara çıkardı. Etnografik açıdan ilginç olan bu filmde yapımcı ev yönetmenler Doğu ekzotikasından kaçamamışdılar.

Derviş parisi patlatır, Azeri filmi

Azerbaycan’da milli yönetmen ve oyuncu kadroları hazırlamak için 1925 yılında Ş. Mahmudbeyovun girişimiyle AFKİ-nin nezdinde stüdyo düzenlendi. C.Cabbarlı, M.Mikayılov, e.Tahirov ve diğerleri burada okumuşlar. Film sanatsal kalitesini yükseltmek, milli kadroların gelişmesine yardım amacıyla Bakü’ye V.İ.Pudovkin, İ.A.Şevçenko, N. M. Şenqelaya, M. E. Çiaureli gibi ünlü film yöntmenleri ve Q. M. Lemdeq, V. R. Lemke, A.V. Qalperin, İ. S. Frolov, e.M.Feldman , L. L. Kosmatov, V. M. Şneyder ve başka sinemaoperatorlar çağrılan, C. Cabbarlı, A. M. Şerifzade ve başkaları sinema sanatı çalışmasına dahil edilmişlerdir.

AFKİ sonraları “Azdövletkino” (1926-1930), “Azerkino” (1930-1933), “Azfilm” (1933), “Azdövletsenayesi” (1934), “Azerfilm” (1935-1940), “Bakı kinostudiyası” (1941- 195..) ismini aldı
film tahmina ve Zaur, Azeri dram filmi
Favorim olan Azerbaycan filmleri: Qanlı Zemi (Kanlı Zemi), O olmasın bu olsun, Tehmine ve Zaur, Bext üzüyü (Baht yüzüğü), Derviş Parisi Patlatır, Qemlo..
Muradov

Muradov

Blogger

Bir Cevap Yazın